Analiza wyników audytu przez rewidenta na wydrukowanej kopii
17.07.2023

Definicja budowli niezgodna z Konstytucją - orzeczenie TK

Trybunał Konstytucyjny orzekł, że definicja budowli zawarta w ustawie o podatkach i opłatach lokalnych jest niekonstytucyjna. Przepis ma utracić moc po upływie 18 miesięcy od ogłoszenia orzeczenia TK, aby zapewnić zachowanie ciągłości opodatkowania budowli.

W uzasadnieniu do wyroku z dnia 4 lipca 2023 r. zauważono, że już na podstawie samego brzmienia przepisów ustawy podatkowej podatnik powinien wiedzieć, bez większych wątpliwości, czy podlega w danym stanie faktycznym opodatkowaniu, czy też nie. Tymczasem w przypadku budowli, jako przedmiotu opodatkowania podatkiem od nieruchomości, nie jest możliwe ustalenie przedmiotu opodatkowania wyłącznie na podstawie ustawy podatkowej. Obecnie konieczne jest odwołanie się do przepisów Prawa budowlanego (a więc przepisów niepodatkowych), które również nie pozwalają na precyzyjne ustalenie, czy dany obiekt podlega opodatkowaniu jako budowla, czy też nie. 

Kadry i płace szare

Zdaniem TK odesłanie do ogólnego pojęcia „przepisów prawa budowlanego” jako dziedziny prawa administracyjnego, a nie do samej ustawy Prawo budowlane powoduje, że określenie przedmiotu opodatkowania może nastąpić nie tylko w ustawie, lecz potencjalnie także w rozporządzeniach związanych z prawem budowlanym.

Dodatkowo TK zwrócił uwagę, że po tym wyroku ustawodawca wprowadzając nową definicję budowli w ustawie o podatkach i opłatach lokalnych, która nie będzie odwoływała się do ustaw niepodatkowych, powinien również zmienić obowiązującą definicję legalną budynku, która również odwołuje się do przepisów Prawa budowlanego.