Reqidenci wprowadzają korekty na audycie
25.07.2023

Korzystny dla podatników wyrok w sprawie amortyzacji nieruchomości mieszkalnych

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi w wyroku z 27 czerwca 2023 r. uznał, że zakaz amortyzacji nieruchomości mieszkalnych wprowadzony tzw. Polskim Ładem jest niekonstytucyjny. Sąd orzekł, że prawo do amortyzacji nieruchomości mieszkalnych wprowadzonych do ewidencji środków trwałych przed 2022 r. powinno przysługiwać nadal, aż do pełnego zamortyzowania tych mieszkań i budynków. Zdaniem WSA przepisy, które zakazały amortyzowania lokali i budynków mieszkalnych, powinny mieć zastosowanie wyłącznie do tych nieruchomości, które zostały nabyte lub wytworzone (wybudowane) nie wcześniej niż od dnia wejścia w życie tzw. Polskiego Ładu, a więc nie wcześniej niż 1 stycznia 2022 r.

Audyt przeprowadzany przez dwóch pracowników

WSA w Łodzi, uwzględniając skargę podatnika, uchylił zaskarżoną interpretację indywidualną z uwagi na niezgodność przepisów z konstytucyjną zasadą ochrony praw nabytych. Sąd wyjaśnił, że w przypadkach tak oczywistej niekonstytucyjności przepisu nie musi pytać o zdanie Trybunału Konstytucyjnego. Jednocześnie nawiązał do wcześniejszego orzeczenia TK z 10 lutego 2015 r., w którym TK orzekł o niezgodności z Konstytucją przepisów zakazujących możliwości amortyzacji prawa użytkowania udziału w nieruchomości, wprowadzonego do ewidencji środków trwałych i wartości niematerialnych przed dniem 1 stycznia 1999 r. W ocenie sądu, w przypadku amortyzacji budynków mieszkalnych, mamy do czynienia z analogiczną sytuacją.

Wyrok jest nieprawomocny, jednak przywraca podatnikom nadzieję na korzystne wyroki w przyszłości i obronę prawa do zaliczania w kosztach uzyskania przychodu odpisów amortyzacyjnych od budynków i lokali mieszkalnych przyjętych do środków trwałych przed 1 stycznia 2022 r.