Rewident pracuje na laptopie przy audycie
28.06.2022

Polski Ład - zmiana formy opodatkowania

Zgodnie z nowelizacją Polskiego Ładu, od 1 lipca 2022 r. ma zostać obniżona stawka podatku w I progu podatkowym z 17% do 12% (dla skali podatkowej) oraz mają zostać wprowadzone zmiany na gruncie odliczeń składki zdrowotnej (dla ryczałtu i podatku liniowego). Zmiany te mogą spowodować, że dla części przedsiębiorców, którzy np. rozliczają się ryczałtem od przychodów, korzystniejsze okaże rozliczanie wg skali podatkowej. 

Pierwszą szansę na zmianę formy opodatkowania z ryczałtu na skalę przedsiębiorcy będą mieć już przy rozliczeniu za lipiec. Należy jednak pamiętać, że nowelizacja przepisów pozwala przedsiębiorcom będącym na ryczałcie odliczyć połowę składek zdrowotnych od przychodu, także tych zapłaconych przed 1 lipca 2022 roku. Jednak jeśli od 1 lipca 2022r. przedsiębiorca zdecyduje się przejść na skalę, to przy rozliczeniu rocznym za pierwszą połowę roku (kiedy był opodatkowany ryczałtem) odliczy jedynie składki przypadające za okres, w którym był na ryczałcie.

Analiza wyników audytu przez rewidenta na wydrukowanej kopii

Drugą szansę na zmianę sposobu opodatkowania przedsiębiorcy otrzymają po zakończeniu roku. Jednak jeśli przedsiębiorca uzna, że ryczałt się nie opłaca, i zdecyduje się na opodatkowanie całego 2022 r. według skali, nie skorzysta z możliwości odliczenia połowy składek zdrowotnych, bowiem przy opodatkowaniu wg skali odliczenie składek nie przysługuje. 

Podobnie będzie przy przejściu na skalę z podatku liniowego. Taką zmianę formy opodatkowania przedsiębiorcy otrzymają po zakończeniu 2022 r. W trakcie roku przedsiębiorca opodatkowany na zasadach liniowych będzie mógł zaliczyć część składek zdrowotnych do kosztów uzyskania przychodów albo odliczy je od dochodu (roczny limit to 8,7 tys. zł). Jeśli jednak zdecyduje się na rozliczenie całego 2022 r. według skali, to straci prawo do ulgi.