Pracodawcy, którzy zatrudniają osoby pobierające świadczenia przedemerytalne są zobowiązani wystawić im i przekazać do ZUS zaświadczenia o wysokości uzyskanego przychodu w okresie od 1 marca 2024 r. do 28 lutego 2025 r. W przypadku przedsiębiorców pobierających tego typu świadczenia konieczne jest złożenie oświadczenia w ZUS.
W jakim celu jest przekazywane do ZUS zaświadczenie/oświadczenie o przychodach
Świadczenie przedemerytalne jest wypłacane wszystkim uprawnionym w jednakowej wysokości, tj. w tzw. kwocie ryczałtowej. Regulując kwestie związanie z ustalaniem do niego prawa, ustawodawca dopuścił możliwość uzyskiwania przez osoby uprawnione dodatkowego przychodu. Jego wysokość może jednak stanowić podstawę do zmniejszenia lub zawieszenia świadczenia przedemerytalnego.
Jakie informacje w oświadczeniu składanym przez przedsiębiorców pobierających świadczenie przedemerytalne?
Przedsiębiorcy pobierający świadczenie przedemerytalne, muszą powiadomić ZUS w formie oświadczenia o wysokości przychodu, od którego opłacali składki na ubezpieczenia społeczne. Jeżeli byli zwolnieni z tego obowiązku (np. jednocześnie pozostawali w zatrudnieniu na umowę o pracę), to powinni poinformować, od jakiej kwoty opłacaliby składki w przypadku podlegania temu obowiązkowi.
W składanym oświadczeniu przedsiębiorcy podają jako przychód wysokość podstawy wymiaru składek, od jakiej je opłacają, np. przedsiębiorca korzystający z preferencyjnych składek ZUS wskazuje w oświadczeniu wysokość obniżonej podstawy oskładkowania.
Kto składa zaświadczenie o wysokości przychodów dla osób zatrudnionych?
Pracodawcy zatrudniający osoby pobierające świadczenia przedemerytalne powinni wystawić im po każdym zakończonym okresie rozliczeniowym (tj. od 1 marca roku poprzedniego do końca lutego roku bieżącego) zaświadczenia o uzyskanych przychodach.
W zaświadczeniu należy wykazać wszystkie przychody podlegające obowiązkowo ubezpieczeniom społecznym, a także przychody z tytułu służby (m.in. w wojsku, straży pożarnej czy Policji) oraz pracy wykonywanej za granicą. Nie należy natomiast uwzględniać w zaświadczeniu przekazywanym do ZUS np. zapomóg, diet za podróże służbowe czy odpraw.
Na jakim druku składane jest oświadczenie przedsiębiorcy o wysokości jego przychodów?
Druk oświadczenia nie jest spersonalizowany. Przedsiębiorca może sam przygotować oświadczenie, które musi zawierać dane identyfikacyjne firmy oraz dane osoby, której oświadczenie dotyczy przedsiębiorcy (jako osoby ubezpieczonej), a także wysokość rocznego przychodu uzyskanego w okresie od 1 marca 2024 r. do 28 lutego 2025 r.
Na jakim druku składane jest zaświadczenie pracodawcy o wysokości przychodów osoby zatrudnionej?
Ustawodawca nie uszczegółowił ani nie wskazał konkretnej formy, w jakiej dana informacja powinna być przygotowana. Najważniejsze, aby zawierała niezbędne dane, a więc przede wszystkim dane identyfikacyjne dotyczące zarówno płatnika składek, jak i świadczeniobiorcy oraz dane dotyczące wysokości osiągniętego przychodu w poszczególnych miesiącach roku rozliczeniowego.
Jaki jest termin złożenia zaświadczeń/oświadczeń?
Ustawowy termin na złożenie zaświadczeń/oświadczeń o wysokości przychodów osób pobierających świadczenia przedemerytalne to 31 maja roku, w którym kończy się okres rozliczeniowy. W 2025 r. 31 maja wypada w sobotę, dlatego termin ten przesuwa się na kolejny dzień roboczy, tj. 2 czerwca.
Podstawa prawna
- art. 6 ustawy z 30 kwietnia 2004 r. o świadczeniach przedemerytalnych – j.t. Dz.U. z 2025 r. poz. 421
- art. 104 ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych – j.t. Dz.U. z 2024 r. poz. 1631; ost.zm. Dz.U. z 2024 r. poz. 1674
- art. 6, art. 9 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych – j.t. Dz.U. z 2025 r. poz. 350
Obowiązek ten dotyczy dwóch grup:
– Pracodawców, którzy zatrudniają osoby pobierające świadczenia przedemerytalne – muszą oni wystawić i przekazać do ZUS zaświadczenie o przychodach.
– Przedsiębiorców, którzy pobierają świadczenia przedemerytalne – zobowiązani są do złożenia stosownego oświadczenia do ZUS we własnym imieniu.
Termin składania dokumentów mija 31 maja 2025 r., jednak że wypada on w sobotę, ostatecznym terminem jest poniedziałek 2 czerwca 2025 r..
Oświadczenie powinno zawierać:
– dane identyfikacyjne firmy i osoby ubezpieczonej,
– wysokość uzyskanego przychodu za okres od 1 marca 2024 r. do 28 lutego 2025 r.,
– podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne – np. kwotę preferencyjnych składek ZUS.
W przypadku braku obowiązku opłacania składek – należy wskazać, jaka byłaby ich podstawa.
Nie. Ustawodawca nie określił jednolitego wzoru tych dokumentów. Najważniejsze, aby zawierały one wymagane dane – zarówno identyfikacyjne, jak i dotyczące wysokości przychodów. Forma dokumentu może być przygotowana samodzielnie.
Należy uwzględnić wyłącznie przychody podlegające obowiązkowo ubezpieczeniom społecznym. W zaświadczeniu nie należy ujmować m.in. zapomóg, diet z tytułu podróży służbowych ani odpraw – nie są one wliczane do podstawy przychodu.
Nie ryzykuj błędów w dokumentacji ZUS – skorzystaj z profesjonalnego wsparcia!
Poprawne przygotowanie i terminowe złożenie zaświadczenia lub oświadczenia o przychodach to klucz do uniknięcia problemów z wypłatą świadczenia przedemerytalnego. Jeśli masz wątpliwości, jak prawidłowo przygotować dokumenty – Kancelaria Biegłych Rewidentów CDP służy pomocą.
📞 Skontaktuj się z nami już dziś – zapewniamy rzetelne doradztwo i indywidualne podejście do każdej sprawy!