Analiza i dobra kawa
10.11.2021

Zapłata składki zdrowotnej za grudzień przed końcem 2021

Nowe przepisy Polskiego Ładu zmieniają od stycznia 2022 roku zasady ustalania składki na ubezpieczenie zdrowotne dla przedsiębiorców. Likwidacji ulegnie również możliwość jej odliczania od podatku. 

Zapłacenie składki zdrowotnej za grudzień 2021 roku w grudniu 2021 roku pozwoli przedsiębiorcy skorzystać z możliwości odliczenia od podatku 7,75% składki na ubezpieczenie zdrowotne składki za grudzień 2021 roku. Umożliwi to odliczenie składki jeszcze na starych zasadach i zaoszczędzenie prawie 330 zł.

Komputer - podstawowe narzędzie przy audycie

Aktualnie obowiązujące przepisy wskazują konkretny termin zapłaty składek ZUS. W przypadku przedsiębiorców, którzy opłacają składki tylko na własne ubezpieczenie termin przypada na 10 dzień kolejnego miesiąca, a w przypadku przedsiębiorców, którzy opłacają składki również za osoby zatrudnione termin przypada na 15 dzień kolejnego miesiąca. Do odliczenia składki zdrowotnej od podatku kluczowa jest jednak data zapłaty tej składki. 

Oznacza to, że przedsiębiorcy, którzy zapłacą składkę jeszcze w grudniu tj. przed obowiązującym terminem przypadającym 10 stycznia 2022 roku, będą mogli odliczyć ją od podatku. Zapłata składki zdrowotnej za grudzień 2021 rok w styczniu 2022 roku, nieodwracalnie pozbawi ich takiej możliwości.