Nowa klasyfikacja PKD od 1 stycznia 2025 roku
Rada Ministrów wydała 18 grudnia 2024 r. rozporządzenie, w którym określiła nową Polską Klasyfikację Działalności, zwaną ,,PKD 2025”, obowiązującą od 1 stycznia 2025 r. Integralną część nowej klasyfikacji stanowią klucze powiązań pomiędzy klasyfikacją PKD 2007, a klasyfikacją PKD 2025.
Do wniosków o wpis podmiotów: rozpoczynających wykonywanie działalności gospodarczej, bądź wykonujących działalność gospodarczą z kodem PKD 2007 i które po wejściu w życie omawianego rozporządzenia złożyły wniosek o zmianę wpisu w CEIDG albo wniosek o zmianę w zakresie dotyczącym zmiany przedmiotu działalności według PKD w KRS lub REGON – należy stosować kody PKD 2025.
Natomiast w przypadku, gdy podmioty wykonujące przed 1 stycznia 2025 r. działalność gospodarczą, której przedmiot jest oznaczony kodem PKD 2007, a które po tej dacie nie złożą wniosku o zmianę wpisu w CEIDG, KRS lub rejestrze REGON – wobec tych podmiotów stosowane będą kody PKD 2007, jednak nie dłużej niż przez 24 miesiące od dnia wejścia w życie omawianego rozporządzenia. Podmioty te będą mogły do dnia 31 grudnia 2026 r. samodzielnie dokonać przeklasyfikowania kodu określającego przedmiot dotychczas prowadzonej działalności: z PKD 2007 na PKD 2025. Po upływie tego okresu przejściowego, tj. z dniem 1 stycznia 2027 r. planuje się wprowadzenie automatycznego przeklasyfikowania tych podmiotów w CEIDG, KRS, w rejestrze REGON oraz innych rejestrach urzędowych.