Przekształcenia
Wyceny przedsiębiorstw
Nasza Kancelaria posiada wieloletnie doświadczenie w sporządzaniu wycen przedsiębiorstw. Do naszych klientów należeli między innymi Nafta Polska S.A., PEC Gorzów oraz Polska Grupa Energetyczna S.A.
Wykonujemy wyceny do celów:
- inwestorskich - nabycie lub sprzedaż przedsiębiorstwa, jego udziałów lub akcji,
- przekształceń własnościowych - fuzje, podziały spółek,
- przekształceń form prawnych – np. z spółki jawnej w z o.o., lub z o.o. w akcyjną,
- podwyższenia kapitału własnego, wnoszenia aportów,
- procesów prywatyzacyjnych,
- upadłościowych – sprzedaż przedsiębiorstwa lub udziałów przez syndyka,
- wewnętrznych – ocena wdrażanych strategii i rozwiązań oraz ich wpływ na wartość firmy.
W zależności od celu wyceny ustalane są indywidualnie zastosowane metody sporządzania wyceny.
Biznes plany
Planowanie jest podstawowym procesem umożliwiającym podejmowanie racjonalnych decyzji w przedsiębiorstwie oraz ocenę realizacji założonych celów. Naszym celem jest wspomożenie Państwa w sporządzeniu prawidłowych i rzetelnych planów w zakresie biznesu, ze szczególnym uwzględnieniem sytuacji, gdy takowe plany będą potrzebne do prezentacji zewnętrznej. Posiadamy wieloletnią praktykę w sporządzaniu takich planów, w szczególności dla celów:
- finansowania zewnętrznego - kredyty bankowe, pożyczki z funduszy inwestycyjnych,
- uzyskania dotacji Unijnych (sporządzamy również całościowe wnioski o dotacje),
- oceny efektywności podejmowanych przedsięwzięć inwestycyjnych,
- studium wykonalności projektów.
Poza sporządzaniem całościowym biznes planów oferujemy swoje usługi w zakresie doradztwa przy sporządzaniu planów wewnętrznych np. budżetów połączonych z przepływami środków pieniężnych oraz przeprowadzania analiz wskaźnikowych.
Przekształcenia i restrukturyzacje
Wykonujemy kompleksowe usługi w zakresie przekształceń i restrukturyzacji podmiotów gospodarczych. Na Państwa zlecenie przeprowadzamy cały proces począwszy od przygotowania koncepcji przekształcenia lub restrukturyzacji, wyboru najkorzystniejszej pod względem finansowym i podatkowym metody, aż do zakończenia procesu włącznie z rejestracją zmian w KRS oraz doradztwem w zakresie księgowego ujęcia i podatkowego rozliczenia procesu.
Wspomagamy również częściowo procesy przekształceniowe poprzez:
- weryfikację planów i harmonogramów przekształcenia,
- sporządzenie i weryfikację wyceny przedsiębiorstw dla celów przekształceniowych,
- sporządzając analizy prawno-podatkowe skutków przekształcenia,
- doradztwo w zakresie całego procesu oraz ryzyk z nim związanych.
Dokumentacja
Posiadając bogate doświadczenie oraz wieloletnią praktykę oferujemy Państwu pomoc w sporządzaniu wszelkiego rodzaju dokumentacji księgowo-finansowej.
Możemy dla Państwa sporządzić:
- politykę rachunkowości (zakładowy plan kont) – dokumentacja wymagana przez ustawę o rachunkowości zawierająca opis stosowanych w firmie zasad wyceny aktywów i pasywów oraz sposobu ustalania wyniku finansowego. W naszej ofercie sporządzamy zarówno wersje skrócone dla mniejszych przedsiębiorstw oraz pełne opracowania zawierające typowe w jednostce księgowania na poszczególnych kontach.
- dokumentację cen transferowych – dokumentacja zawarta w ustawach podatkowych (od osób prawnych i fizycznych) dotycząca transakcji z podmiotami powiązanymi – dotyczy to zarówno powiązań personalnych jak i kapitałowych. Podatnik dokonujący takich transakcji zobowiązany jest do okazania takiej dokumentacji przed organami skarbowymi podczas kontroli. O konieczności posiadania takiej dokumentacji obligatoryjnie należy informować Urząd Skarbowy w zeznaniu rocznym. Brak takiej dokumentacji, w przypadku zakwestionowania cen, skutkuje podwyższoną do 50% stawką podatkową.
- schemat obiegu dokumentów w przedsiębiorstwie – dokument nie wymagany przepisami stanowiący element ładu korporacyjnego w przedsiębiorstwie. Sporządzenie takiej dokumentacji umożliwia przypisanie konkretnych obowiązków do poszczególnych osób/komórek w przedsiębiorstwie, usprawnia działanie w wypadku nieobecności pracowników, nadaje procedurom formę pisemną co umożliwia wyciąganie konsekwencji wobec osób ich nie stosujących oraz usprawnia obieg informacji w firmie.
- regulamin ZFŚS - zgodnie z ustawą przedsiębiorcy tworzący Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych muszą posiadać regulamin opisujący sposób tworzenia i wykorzystywania funduszu.
- regulamin pracy – przedsiębiorcy zatrudniający 50 pracowników i więcej, zgodnie z ustawą Kodeks Pracy są zobligowani do posiadania regulaminu pracy zawierającego prawa i obowiązki pracowników związane z porządkiem i organizacją pracy.
- regulamin wynagradzania - przedsiębiorcy zatrudniający 50 pracowników i więcej, zgodnie z ustawą Kodeks Pracy są zobligowani do posiadania regulaminu wynagradzania określającego warunki wynagradzania pracowników za ich pracę oraz przyznawania im świadczeń związanych z pracą.
- opis procedur w zakresie przeciwdziałania praniu pieniędzy oraz finansowania terroryzmu – w myśl ustawy o przeciwdziałaniu praniu brudnych pieniędzy firmy przyjmujące w gotówce płatności powyżej 15.000€, podmioty prowadzące księgi rachunkowe, biegli rewidenci, notariusze, prawnicy, banki, ubezpieczyciele, kantory i wiele innych instytucji finansowych jest zobligowana posiadać pisemne procedury zapewniające bezpieczeństwo finansowe i przeciwdziałające niekontrolowanym przepływom gotówkowym.
Formularz kontaktowy
Chcesz rozpocząć współpracę z CDP? Napisz jaką usługą jesteś zainteresowany, a my odezwiemy się do Ciebie.